A Holt-Körös, a korona, a szökőkút látványát minden ide érkezéskor megcsodáljuk. Ahogy beérkezünk a városba, az Ildikó cukrászdánál, mint a fuvaros lova a kocsmánál, az én autóm se hajlandó tovább menni. Tele tömjük magunkat sütivel, vagy fagyival, aztán jöhet az érdemi elfoglaltság.
Egy Karmen című előadásra vettünk jegyet. K-val, és nem C-vel. Vártuk Bizet zenéjét. Ezzel szemben igazi, autentikus cigány zene szólt, a színpad sarkában népzenészek fergeteges muzsikát produkáltak.
A táncosok attraktív, szélsebes táncukkal feledtedték a kezdeti fenntartásainkat, sőt a végére oly mértékben magukkal ragadták a közönséget, hogy alig akarták leengedni őket a színpadról.
Másnap körbetekertük a különböző Körös parti üdülési lehetőségeket. Titkos tervünk az volt, hogy jövő nyárra találunk a családnak olyan kiadó házat, ahol vízparton el tudunk tölteni egy hetet stéggel, ladikkal, a kicsinek medencével. Rengeteg lehetőség volt, mégis a legszimpatikusabbnak a Füzeskerti Apartmanház bizonyult.
Nem utolsó sorban azért is, mert alig 100 méterre található a Békésszentandrási Sörfőzde (véleményem szerint) Magyarország legjobb söreivel.
Visszafelé útba ejtettük a békésszentandrási duzzasztót. Horthy idejében épült, eredetileg a rizstermesztés meghonosítása érdekében. A mellé épített erőmű 2013-ban lett átadva. Kb. 3000 háztartás energiaigényét elégíti ki.
A gáton tovább haladva a Holt Köröshöz értünk vissza.
Útközben ezzel az épülettel találkoztunk. Eddig ez a szó számomra a tivornya szinonimáját jelentette. Megint tanultam valamit.
Szarvasra érve a Nagy Magyarország közepe emlékműnél pihentünk meg. Ennek is érdekes története van. Az 1880-as években a szarvasi főgimnázium földrajz tanára, Mihálfi József meghatározta Nagy- Magyarország mértani középpontját. Ezt a Kreszán szélmalom egyik használaton kívüli malomkövével jelölték meg. Az 1919-es román megszállás alatt a malomkő hogy, hogy nem eltűnt. 1933-ban megépült terméskőből, melyet 2011 november 7-én történelmi emlékhellyé nyilvánítottak.
Nem tudok elképzelni jobbat, mint a forróságban letekert 30 km után a selymes vízben lábat áztatni.
Ha nincs biciklid, vagy lusta vagy, vagy esetleg valamiért nem bírsz sétálni, vagy csak egy folyami hangulatra vágysz, vár Katalin, a sétahajó. Idegenvezetéssel, vidám történetekkel szórakoztatnak el a "tengeri medvék".
Szinte pezsgett a folyó a zsongó vízi élettől. Egymást érték a supok, kajakok, kenuk. Versenyek különböző sportágakban, különböző korosztályoknak. Annyira elbámészkodtunk, hogy késő délután vettük észre, hogy eljárt az idő és a reggeli már régen volt.
A 44-es út mellett van egy halászcsárda. A homlokzatán az 1871-es dátum azt sugallja, hogy nem ma kezdték. Pár évvel ezelőtt nagyon finom halászlevet ettünk itt. Most is kihozták forrón, bográcsban. A levegő 35 fok, ez meg gőzölög. Ki se akart hűlni. A sportfröccsök csakúgy csúsztak mellé.
Ahogy kicsit lehűlt az idő, ismét nyeregbe pattantunk. A holtág fölött áttekertünk, majd egy kicsit a városban köröztünk, hiszen nem sok időnk volt kiélvezni ennek a kedves kisvárosnak a hangulatát.
Búcsúzóul még néhányat kattintottam a lenyugvó nap fényében. Szarvasban nem csalódtunk, eddig mindig nagyon jól éreztük itt magunkat.
Nem írtam az utakról. Szarvas és Békésszentandrás között a főút mellett jó minőségű kerékpárút van. Vissza, a gát teteje is aszfaltozott. Bármerre mész, valami holtágba ütközöl, ahol előbb utóbb hétvégi házakat is találsz. A Kákafoki holtághoz vezető út aszfaltozott, a kátyúkat bringával viszonylag könnyen lehet kerülni.