2017. július 29., szombat

TATA, VÉRTESSZŐLŐS



Szervusztok! 

Egyik kedvenc túrahelyünk Tata. A tókerülés legfeljebb a futóknak sportértékű, bringával alig néhány órát vesz igénybe. A nap hátralévő felét a környék felfedezésével töltöttük, ennek eredményeként sikerült egy tartalmas programot összeállítani.

Vértesszőlősről érdemes indulni. A Múzeum utca tetején található az a kiállítóhely, ahol Vértes László 1965-ben megtalálta a 320 000 évvel ezelőtt élt előember tarkócsontját. Előző alkalommal feltekertünk. Embertelen emelkedő. Másodszor már taktikusabbak voltunk. Fent kezdtük a túrát, a múzeum megnézése után lecsorogtunk a kocsikkal az utca aljába, és ott vettük le a bringákat.







Igényes bringaút köti össze Tatát Tatabányával. Vértesszőlősről érkezve az öreg kőhídnál  jobbra kell  kanyarodni. Ha szerencsénk van, útközben vízisiklóval is találkozhatunk.
A biciklis pihenőhelyen padok, szemeteskukák, ismertető és tájékoztató tábla szolgálja a kerékpárosok (és természetesen a futók) kényelmét.


Ez a környék maga a horgász Kánaán. Minden tisztáson egy-egy révedező sportoló. Rajtuk kívül profi  halászok is vannak. A tó sekély részeiben kócsagok álldogálnak, a horgászok meg irigykedve nézik a kormoránt, aki elviszi az orruk elől az áhított zsákmányt.  


 

A Nagy és a Kis Kacsás tó mellett elhaladva
 elérjük az Által Éri Ülepítőt. Hétvégi házak egész sora épült a tó köré a gazdag halzsákmány reményében. 


Kellemes, árnyas út végén kanyarodunk balra. Az Öreg tó nyugati oldalán megyünk tovább sima földúton. Kis vizes élőhelyek, hidak teszik változatossá utunkat. A vadregényes környezetben vigyázni kell a bámészkodó gyalogos turistákra, gyerekekre és a hozzájuk tartozó kutyákra.










A vár előtt a dombon levő szürkésfehér épület jelenlegi funkciója régen izgatta a fantáziánkat. Nosza feltekertünk. Egy iskola működik benne. Az ott tanítók, tanulók igazán nem panaszkodhatnak a kilátásra.








Visszaérve a tópartra vásári forgatagba kerülünk. Török jelmezes fiúk, lányok mindenütt. Most zajlik a Tatai Patara. A küzdőtéren hagyományőrző csapatok vívnak egymással.


A várban, a forgatagban hatalmas durranás. Nézzük az okát, hát elsütötték a mozsárágyút. Egy kis téren szakállas puskával lövöldöznek. Nekünk az ütközet legnehezebb része a tömegen áttolni a bringákat.






Trombitaszó hívogat. Induló hangjaira ütemesen tekerünk az óratoronyhoz. Miután katona koromban nem tanították meg nekünk a biciklin való díszelgést, ezért leszálltunk, és úgy hallgattuk az indulót.


A kapucinus templom kellemes meglepetés. Kívülről puritán, belépve azonban a gazdag barokk belső teljes ellentéte az egyszerű homlokzatnak. 











Tatáról mindenkinek az Öreg-tó jut eszébe, de van itt más meglepetés is.  A város keleti felén található a Cseke-tó. 1783-ban az Esterházy család itt építtette fel Magyarország első angol kertjét. Az Angolpark északi részén romantikus műromok épültek. A romokhoz egy kis kőhídon át juthatunk.







A török mecset is csak díszlet, sosem volt egyházi funkciója.



A kis sziget megközelítéséhez  fahidat építettek.



A copf stílusban épült "Kis kastély" az Esterházy család nyári pihenőhelye volt. Tudták, hova érdemes építeni a hétvégi "vityillót".



Az elmúlt századok hangulatból  korgó gyomrunk billent vissza a valóságba. Múltkori kirándulásunkkor nagyon jót ettünk a Szálka Bárban. Most ismét halászlét rendeltem. Ha az országban evett halászleveket rangsorolnom kellene, ez benne lenne az első háromban. Sűrű, finom, és az ára is kedvező.




Zárásképpen még egy utolsó felvétel a tóról. Az egész nap megtett táv kb. 25 Km.




Turisztikai szempontból: a kirándulás során tapasztalt benyomások/élmények alapján a bringatúrát a lehető 10 pontból 9 pontra értékelem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése